آشنایی با بزرگان معماریابنیه جهانابنیه جهانبانک تصاویر معماریبررسی آثار معماریمعماران خارجیمعماریمقالات معماری

طرح توسعه مسجد الحرام و ساخت برج ابراج البیت ، خوب یا بد !!

با اتمام سومین پروژه عمرانی در این مکان مقدس ظرفیت آن به بیش از یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت. همچنین در منطقه جبل عمر برای ۲۰۰ هزار زائر هتل احداث خواهد شد و در آینده ای نزدیک برای سهولت دسترسی، جاده خلیل در جنوب مسجدالحرام و جاده شاه عبدالعزیز به اتوبان های مسجدالحرام و جده – مکه وصل خواهند شد. …

شهر مکه مکرمه در سال ۲۰۱۲
در این پروژه، پلی که در طبقه دوم حرم شریف قرار دارد و به درب مروه و طبقه تراس ختم می‌گردد، تخریب می‌شود و در کنار آن، محوطه سعی قدیمی تخریب و یک ساختمان چهار طبقه برای سعی احداث خواهد شد. در حین ادامه عملیات ساختمانی، تپه صفا که در منطقه سعی قدیمی وجود دارد، از بین برده خواهد شد.

در این پروژه بخشی از بناهای موجود در مناطق غزه، المدیع، شامیه، القراره و خیابان خالد بن ولید تخریب خواهد شد. شهردار مکه مکرمه همچنین قیمت هر متر مربع زمین در اطراف حرم را ۵۰۰ هزار ریال سعودی معادل ۱۳۳ هزار و ۳۰۰ دلار عنوان نمود. وی افزود: برای خرید زمین های اطراف حرم شریف نزدیک به ۲ میلیارد دلار به صاحبان زمین ها پرداخت خواهد شد.

دکتر اسامه فرمود: پروژه وسعت بخشی حرمین شریفین تحت هدایت خادم حرمین «عبدالله بن عبدالعزیز» دو سال است که شروع شده است و اولین بخش پروژه نیز با وسعت بخشی به جمرات در منا آغاز شده بود و به این ترتیب در هر ساعت پانصد هزار حاجی می‌توانند بدون هیچ زحمتی، رمی جمره کنند.

به گزارش روزنامه «واکیت»، دومین بخش پروژه نیز به بهبود و وسعت بخشی به میدان مسجد نبوی، احداث اتوپارک و وصل کردن این مجموعه به جاده های اطراف عنوان کرد. با پایان یافتن این پروژه، زائران مسجد نبوی با راحتی می توانند این مسجد را زیارت کنند.

دکتر اسامه گفت: پروژه وسعت بخشی مسجدالحرام را نیز از سال گذشته آغاز کردیم و این پروژه از محوطه سعی آغاز شد. عرض محوطه سعی جدید ۴۰ متر خواهد بود و مجموع طبقات با احتساب تراس، ۴ طبقه است. ضمن آنکه یک طبقه همکف نیز برای ارتباط شرق محوطه با محوطه طواف استفاده خواهد شد.

شهردار مکه مکرمه افزود: برای حاجیان کهنسال و معلول نیز در محوطه سعی در طبقه زیرین یک محوطه ۳ متری رفت و یک محوطه ۳ متری برگشت تعبیه خواهد شد. در طبقات دوم و سوم نیز برای این حاجیان راهبر برقی نصب خواهد شد و به این ترتیب این زائران سختی های گذشته را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: این پروژه با لحاظ تمام موازین شرعی و علمی انجام شده است و در موسم حج امسال اگر پروژه تمام نشود، بخش بزرگی از آن به اتمام خواهد رسید. بعد از اتمام پروژه بیش از ۲۰۰ هزار زائر به طور همزمان می توانند سعی کنند.

دکتر البار درباره تاریخچه پروژه‌های بهبودسازی مکان های مقدس گفت: دولت عربستان نخستین پروژه بهبودسازی را در سال ۱۹۵۴ انجام داد و در سایه این پروژه، ظرفیت مسجدالحرام به ۳۰۰ هزار نفر افزایش یافت. پروژه دوم در دوره شاه فهد انجام شد و ظرفیت این مکان مقدس از ۳۰۰ هزار به ۶۳۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.

به گفته شهردار مکه مکرمه، با اتمام سومین پروژه عمرانی در این مکان مقدس ظرفیت آن به بیش از ۱ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. وی همچنین گفت: در منطقه جبل عمر برای ۲۰۰ هزار زائر هتل احداث خواهد شد و در آینده ای نزدیک برای سهولت دسترسی، جاده خلیل در جنوب مسجدالحرام و جاده شاه عبدالعزیز به اتوبان های مسجدالحرام و جده – مکه وصل خواهند شد.

در طرح جدید توسعه مسجد الحرام اماکن زیادی از این جنس در حال تخریب و فراموشی است ، مولد النبی در حال حاظر توسط بولدزر های CAT محاصره شده و طی برنامه ی توسعه  ی مسجد الحرام خراب خواهد شد .

واین توسعه شامل ۳ مرحله میباشد ،در مرحله اول ،محوطه واقع بین مسجد الحرام –غزه –جبل الکعبه به عمق ۶۶۰ متر به محوطه شمالی اضافه می شود در مرحله بعدی تونلهای زیر به این طرح توسعه اضافه خواهد شد. ۱- تونل شرقی: بطول ۱۲۰۰ متر که از محوطه شمالی شروع وتا کوه دفان در حجون امتداد می یابد. ۲- تونل غربی: بطول ۱۰۰۰ متر که از محوطه شمالی حرم شروع و تا جرول مروا امتداد می یابد. ۳- تونل اضطراری : به طول ۷۰۰ متر که از کوه جبل الکعبه (القبه)شروع وبه سمت شرقی امتداد می یابد و با دو تونل فوق الذکر تقاطع پیدا می کند.

این مجموعه از هفت برج تشکیل شده که بلندترین برج این مجموعه «برج هتل» نام دارد. این هتل ۷ ستاره با ۶۰۱ متر ارتفاع، مرتفع ترین هتل دنیا و بلندترین برج عربستان می باشد. از نظر حجم با ۱۵۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت، همراه با ترمینال شماره ۳ فرودگاه دبی، عنوان بزرگترین ساختمان جهان را از آن خود کرده است.
همچنین بعد از برج خلیفه دبی (با ۸۲۸ متر ارتفاع)، بلندترین سازه ساخته شده توسط بشر نیز به حساب می آید.
دیگر برجهای این مجموعه هاجر، زم زم، مقام، قبله، صفا و مروه نام دارند که بجز مقام و قبله، ساخت بقیه برجها تکمیل شده و این دو برج باقی مانده همراه با «برج هتل» تا پائیز ۲۰۱۰ افتتاح خواهند گردید.

رقم دقیق هزینه شده برای ساختمان بنا مشخص نیست، اما گمان می‌رود بیش از ۳ میلیارد دلار آمریکا باشد. هتل در مجاور مسجد الحرام قرار دارد، و قابلیت جا دادن ۱۰۰۰۰۰ مهمان را دارد.
چهار شاپینگ مال (مرکز خرید و تفریح)، پارکینگ با ظرفیت بیش از هزار خودرو، سالن کنفرانسی با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر، مسجدی با ظرفیت ۳۵۰۰ نمازگزار، چندین هتل ۵ ستاره، دو باند ویژه فرود هلیکوپتر و … از دیگر بخشهای این مجموعه عظیم هستند.


ساعتی به بزرگی شش برابر ساعت «بیگ بِن» لندن، در بلندترین نقطه این هتل در حال نصب می باشد.
به گفته مسئولین سعودی، این ساعت که موسوم به «برج سلطنتی ساعت مکه» (Mecca Royal Clock Hotel Tower) می باشد با فرا رسیدن ماه رمضان (دهم آگوست) راه اندازی خواهد شد.
ساعت این برج چهل و پنج متر طول و چهل و سه متر عرض دارد و به نمادی از این مجموعه هفت برج در حال ساخت بدل می شود

این ساعت که بزرگترین ساعت جهان است در کشور آلمان ساخته شده و در شبها از فاصله هفده کیلومتری و در روز از یازده تا دوازده کیلومتری قابل رویت است.
مسئولان سعودی می گویند هدف از نصب این ساعت در مکه این است که یک و نیم میلیارد مسلمان جهان از این پس به جای استفاده از زمان به وقت گرینویچ یا همان GMT، از زمان اسلامی یا Islamic Mean Time) IMT) استفاده کنند.

تا چند سال پیش، بلندترین بنای مُشرف به صحن مسجدالحرام، قصر ملک فهد، سلطان پیشین مملکت عربی سعودی یا همان خادم الحرمینی بود که بر بلندای ابوقُبیس، صدها متر فراتر از مخدوم خود نشسته بود. مهمانان خاصّ پادشاهی سعودی در ایّام حج در این قصر ضیافت اتراق می‌کردند تا ضمن انجام اعمال، از آن بلندا ناظر صحن مسجد و طواف حاجیان باشند. امّا امروزه دیگر، این بنا در برابر برج در دست ساخت «ابراج البیت» کوچک می‌نماید. درست مقابل رکن یمانی. در تمام نقاط جهان و میان همه اماکن مقدّس مذهبی، هیچ بنایی تاکنون مجال و جرات قد برافراشتن به این قدّ و قواره را نداشته است.
سخن پایانی اینکه، به نظر می رسد این بنا، جغرافیای حرم را در هم شکسته و مسجدالحرام،‌ کعبه و طواف را تحت الشّعاع خود قرار می‌دهد. برج اصلی با ارتفاع ۶۰۱ متر در کنار شش برج بزرگ دیگر، حتّی اجازه نمی‌دهد شما تصویری از مسجدالحرام، گلدسته‌ها و پهنای آسمان داشته باشید.
حال اینکه سازندگان این مجموعه عظیم واقعا چه اهدافی در سر دارند … قضاوت با خود شما!

منابع:

www.snator.com

با اتمام سومین پروژه عمرانی در این مکان مقدس ظرفیت آن به بیش از یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت. همچنین در منطقه جبل عمر برای ۲۰۰ هزار زائر هتل احداث خواهد شد و در آینده ای نزدیک برای سهولت دسترسی، جاده خلیل در جنوب مسجدالحرام و جاده شاه عبدالعزیز به اتوبان های مسجدالحرام و جده – مکه وصل خواهند شد. …

ادامه مقاله در ادامه مطلب

شیخ الحصین، رئیس شوون حرمین شریفین، در مصاحبه‌ای ، برنامه توسعه مسجدالحرام را توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، وی در این گفت‌وگو بیان کرد: در طول، ۱۰۰ متر به مسجد الحرام افزوده می‌شود همچنین در طول نیز ۱۵۰متر به صورت صحن مسجد الحرام درمی‌آید.

در سومین بخش پروژه افزایش وسعت حرم شریف که از سوی عربستان سعودی اجرا می‌شود، بیش از هزار هتل و بنا تخریب خواهند شد تا ظرفیت این مکان مقدس به یک میلیون نفر افزایش پیدا کند.

در کنار بناهای قدیمی، هتل‌های پنج ستاره‌ای همچون «مکه رویال» و «شرایتون هتل» و حتی هتل‌هایی که سال گذشته افتتاح شده است، از بین خواهند رفت. در نتیجه این پروژه بازسازی، سیصد هزار متر مربع به حیاط مسجد الحرام اضافه خواهد شد.

دکتر اسامه بن فاضل البار، شهردار مکه، بخش‌های مختلف این پروژه را تشریح کرد.

در نتیجه فعالیت‌های آغاز شده، تخلیه هتل‌ها و ساختمان های اطراف حرم به سرعت در حال پیگیری است. به گفته وی، برخی از کسبه به محل‌های دیگری منتقل خواهند شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن