ابنیه جهانابنیه جهانبانک تصاویر معماریبررسی آثار معماریطراحی هتلمعماری

هیدرو پلیس، هتلی در زیر آب در دبی

هتل هیدروپلیس یکی از بزرگترین پروژه های ساختمانی معاصر جهان است که بیش از۲۶۰ هکتار را در بر می گیرد؛ اندازه ای معادل هایدپارک لندن.خواکیم هاوزرطراح و مجری ساخت این هتل می گوید: “این یک پروژه نیست بلکه یک عشق است.”

هیدروپولیس نخستین هتل لوکس زیر‌آبی جهان محسوب می شود؛ این هتل شامل سه بخش است: تالار اصلی، که مهمانان در آن مورداستقبال قرار می گیرند. تونل رابط که به وسیله آن مهمانان از طریق قطار بهبخش اصلی منتقل می شوند و ۲۲۰ سوییت که درون مجموعه ای به صورت زیردریایی قرار دارند.


ادامه توضیحات در ادامه مطلب

این هتل که در ۲۰ متری زیرآب خلیج فارس در ساحل جمیره در دبی ساخته می شود وقرار است با صرف هزینه ای برابر با ۳۰۰ میلیون پوند تا پایان سال ۲۰۰۷ به بهره برداری برسد شاید بسیار باشکوه تر از مجموعه رویایی زیرآب ژول ورن باشد. در حقیقت مناطق نادری در جهان هستند که ظرفیت ساخت چنین مجموعه عظیمی را دارند، خبره ترین معماران از سراسر جهان گردهم آمده اند ، بهترین طرح ها با استفاده از افرادی مجرب اجرا می شود و مصالح ساختمانی فوق العاده ای در آن به کار گرفته شده است.هاوزرمی گوید: ما می خواهیم این کار عظیم و منحصر به فرد در خاور میانه و دردبی به بهترین شکل انجام شود به واقع این هتل فقط می تواند در دبی ساختهشود. در ساخت این هتل خلاقیت زیادی به کار رفته و این سبب می شود یک کارکاملا ویژه باشد.زمینی که هیدروپولیس در آن ساخته می شود متعلق به شیخمحمد بن راشد آل مکتوم امیر دبی است که آخرین دارایی وی در این ساحل بهشمار می رود. وی با حمایت خود چندین شرکت بزرگ را در این کار سهیم نموده وحدود ۱۵۰ پیمانکار در ساخت آن شرکت کرده اند. در واقع وی با این کار خوددرصدد است داستان های تخیلی را به واقعیت مبدل کند.
“هاوزر”وجه تمایز این هتل را در این می داند که قرنها آرزوی بشر زندگی زیر آببوده اما هیج کس نتوانسته به این آرزو جامه عمل بپوشاند. ژول ورن، ژانگاستو و چندین آرشیتکت ژاپنی این آرزو را در سر پرورانده اند اما هیچ یکموفق به انجام آن نشدند.ایده اولیه هیدروپولیس از علاقه وافر هاوزر به آبو دریا نشات گرفته و این علاقه بسیار عمیق تر از ساخت یک هتل زیر آب وکنجکاوی در این زمینه است. او خود می گوید: وقتی به تعمق در چیزی مشغول میشوید هرچه پیشتر می روید از غرق شدن در آن ناگزیر می شوید و می خواهید کهبه مسایل مربوط به آن پی ببرید،علاوه بر این به یاد داشته باشید ۸۰ درصدوجود انسان و کره زمین را آب تشکیل می دهد و بدون آب زندگی معنیندارد.هیدروپولیس ارگانسیم انسان را در طرح معماری بازتولید می کند. شباهتمستقیمی میان فیزیولوژی انسان و این معماری وجود دارد.
برای ورود به این فضای سوررئال، بازدیدکنندگان از قطاری بی صدا استفاده می کنندکه به صورت تمام اتوماتیک مسافران را به هیدروپولیس می رساند. یک سیستملحظه ای نیز برای تامین نیازهای مهمانان فعالیت خواهد کرد. در طبقات بالایتالار اصلی کلینیک جراحی زیبایی، لابراتوار تحقیقات دریایی بیولوژیک وسالن های کنفرانس تعبیه شده است. در طبقات پایین نیز فروشگاه های متعدد وهتل و فضای پارک وجود دارد. همچنین در این تالار سینمایی با استفاده ازفناوری پیشرفته ساخته شده که به تحول زندگی در اقیانوس و تاریخ معماری زیرآب می پردازد.طرح هاوزر مبتنی بر مشارکت عناصر مختلف مرتبط با آب است،لوازم جراحی زیبایی همه از محصولات اقیانوس هستند، سینما به نمایشفیلمهایی از زندگی زیر آب و آنچه مربوط به آب است می پردازد و کودکان بهجهان به عنوان آموزگاری سرگرم کننده نگاه می کنند.
درواقع او به دنبال این بوده که با این طرح به کسانی که تنی به آب نمی زنندو از دنیای زیر آب آگاهی چندانی ندارند فرصت دهد آرامش و سکوت و الهامبخشی دریا و زیر آب را تجربه کنند.
بنا بر اظهارات هاوزر قرار استمجموعه ای از هتلهای زیر آب ساخته شود و ۹ کشور نیز برای این کار ابرازعلاقه کرده اند. هاوزر که تصمیم گرفته خانه دائم خود را در دبی بسازد، میگوید: زیرساخت های این شهر بسیار خوب است و پس از خاتمه این کار دبی راترک نمی کنم از محاسن اینجا این است که به ندرت باران می بارد.

اصلا تعجب نکنید. عکسهایی که دیدید در سرزمینی داره اتفاق می افته که تا چند دهه پیش آب لوله کشی نداشتند و حالا هتل زیر دریا می زنند جایی که ما هیچ حرفی برای گفتن نداریم جز اینکه در دوره آشور در زمان فرمانروایی سناخریب آبراهه ای روی پایه هایی ساختند که آب را از پنجاه کیلومتری به شهر نینوا می رسانید یا در زمان هخامنشیان فاضلاب شهری برای اولین بار در ایران ساخته شد. البته ببخشید اینا مربوط به چند دهه و صده در ایران نمی شن تقریبا به هزاره های قبل بر می گردند.

دانلود تصاویر در قسمت پایین مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن