ابنیه جهانابنیه جهانبانک تصاویر معماریبررسی آثار معماریفیلم های معماریمعماری

پل آلامیلو اسپانیا طرحی از کالاتراوا به همراه فیلم و عکس

پل آلامیلو | naghsh-negar.ir

زمانی که اسپانیا برای میزبانی نمایشگاه اکسپو سال ۱۹۹۲ انتخاب شد، ساختن پل‌های جدید برای دسترسی به جزیره‌ای بزرگ ولی دورافتاده و متروک بر روی رودخانه‌‌ی Guadalquivir در Seville قسمت بزرگی از تدارکات مربوط به نمایشگاه محسوب می‌شد.

لینک دانلود در ادامه مطلب

چهار پل جدید ساخته شد که دو پل توسط کالاتراوا طراحی شده بود. پل آلامیلو بزرگترین و وسیع‌ترین آن می‌باشد.
این پل توسط سانتیاگو کالاتراوا که قبلاً به خاطر ساختن چندین ایستگاه و فرودگاه و پل و همچنین پل‌سازی روی رودخانه‌‌ی Guadalquivir مشهور شده بود طراحی شده و اکنون به عنوان یک سمبل چشم‌انداز مهم و نشانه‌ای از مدنیت و هنر معماری و مهندسی محسوب می‌شود.

پل آلامیلو که یک پل سواره- پیاده رو است شهر Siville را به جزیره‌ی Cartuja که نمایشگاه در آن برگزار شد متصل می‌کند.
طرح جسارت‌آمیز و تحرک‌برانگیز موجود در پروژه، توجه همه را از ابتدای طراحی به پل آلامیلو معطوف داشته است. احداث پل در یک منطقه‌ی دورافتاده‌ی شهر از اهمیت اساسی در احیای ناحیه‌ای که رو به نابودی داشت برخوردار است

طرح اصلی کالاتراوا یک جفت پل متقارن در دو طرف جزیره‌ی La Cartuja بود که ۵/۱ کیلومتر از هم فاصله داشت اما در حقیقت یکی از آن‌ها ساخته شد. آنچه مسلم است نقطه قوت و برجسته طرح پل Alamillo در قرینه‌ای بودن آن است.
تنها ستون پل که با زاویه‌ای ۵۸ درجه‌ای به طرف بیرون رودخانه متمایل است، دهانه‌ی پل به طول ۲۰۰ متر را با ۱۳ جفت کابل نگهداری می‌کند. این تمایل به عقب حس حرکت و مراقبت را به کل ساختار می‌دهد و باعث می‌شود این قسمت یک نگهدارنده‌ی ساده‌ی ساکن به نظر نرسد. علاوه بر آن وزن و شیب آن نقش مهمی در ایجاد تعادل بین ستون و سواره‌رو ایفا کرده و تقارن ساختاری را غیرضروری می‌سازد.

نکته‌ی مهم دیگر اینکه نیروهای افقی ایجاد شده توسط ستون و دهانه توسط کابلهای تحت کشش متعادل می‌شود. بنابراین پایه‌ها تنها تحت تأثیر بارهای عمودی قرار می‌گیرند.
این رویکرد کالاتراوا ساختار پل را شبیه یک چنگ عظیم کرده. این پل در نوع خود بی نظیر است و سازه ای مشابه آن وجود ندارد.

کالاتراوا پل را نه‌تنها به عنوان عامل ارتباطی، بلکه المانی برای منظرسازی و ایجاد نشانه شهری و عاملی محرک برای ترقی در آن منطقه در نظر گرفت. ستون سیمانی و فولادی آن به عنوان یک سمبل و نشانه از شهر قدیمی Seville قابل رؤیت است.
در طی نمایشگاه اکسپو ۱۹۹۲ ،در حقیقت ساخت جاده‌های جدید ، پل های متعدد از جمله پل آلامیلو، هتلها و پارکها به معرفی معماری در منطقه و ارتقاء ارزش آن کمک فراوان نمود.
این پل به طور کامل روش معماری کالاتراوا را منعکس می‌کند که در جهت ابداع فرمهای سبک هدایت شده است. فرمی که ایده‌ی حرکت و نوآوری در تکنولوژی را می‌رساند.

در انتها فیلمی از پل آلامیلو حدود ۲ دقیقه(۲.۳۳ مگابایت) در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم امیدواریم مورد استفاده قرار بگیرد

دانلود فیلم

دانلود عکسهای پل

رمز فایل:www.naghsh-negar.ir

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن