ابنیه ایرانابنیه ایرانبانک تصاویر معماریبررسی آثار معماریمعماری

بررسی مسجد جامع ساوه

 

 

http://file.naghsh-negar.ir/images/0nbe5txx0ec79tbcwmvl.jpg

امروز مطلبی خاص نقش نگار راجع به بنای مسجد جامع ساوه که به حق یکی از کهن ترین و با ارزش ترین بناهای سالهای دور ایران زمین می باشد برای علاقمندان تهیه نمودیم .

از پیدایش و شکل گیری مسجد جامع ساوه مدرک و سندی موثق در دست نیست، بجز کتیبه های تاریخ دار موجود بر روی قسمتهای مختلف بنا.

http://file.naghsh-negar.ir/images/mceoecs4tv6z4nnqtrm4.jpg

مسجد جامع ساوه یادگار دوره های اولیه ظهور اسلام در ایران و از کهن ترین مساجد این مرز و بوم به شمار می رود که به دلیل وجود این تحولات معماری در ادوار مختلف از جمله سلجوقیان ،صفویه و قاجاریه، دایره المعارف معماری ایران بویژه در بخش تزیینات است.

http://file.naghsh-negar.ir/images/ztkplocms6q2rv1it1w.jpg

بنای فعلی این مسجد به دوره سلجوقیان نسبت داده شده است که بر آتشکده ای ساسانی حدود اوایل سده هفتم هجری قمری ساخته شده است.

مغولها طی حمله ای که در سال ۶۱۷ه.ق به ایران کردند این مسجد را به آتش کشیدند.آخرین طرح مرمتی برای این مسجد در دهه ۴۰ توسط پروفسور سن پائولزی داده شده است .تعداد دهنه های سمت قبله مسجد جامع ساوه به عکس سایر مساجد زوج است.زوج بودن دهانه هایی مسجد جامع ساوه در جهت قبله بنایی نامتقارن را ایجاد می کند.از ویژگیهای خاص این مسجد آن است که در آن می توان آثار دوره های مختلف معماری را شاهد بود .در دوره صفویه کارهای زیادی روی مسجد جامع انجام شد.

http://file.naghsh-negar.ir/images/baqaf0u7716w6hskpd34.jpg

در زمانهای گذشته حصاری خشتی این مسجد را فرا گرفته بود و چهار ورودی در چهار جهت را در خود جای می داد . که اکنون خراب شده است و تنها بخشی از آن در قسمت شمالی مسجد باقی مانده است.

http://file.naghsh-negar.ir/images/hte4aog0qmpaftccrdp.jpg

در دوره های بعد ورودی بزرگ و مجللی در سمت شمال شرقی احداث شد که اکنون از آن ورودی تنها یک منار باقی مانده . امروزه دو ورودی یکی رو به شمال و یکی رو به غرب دارد.

 

http://file.naghsh-negar.ir/images/6i3evbp07e6vkuz51zre.jpg

مسجد جامع ساوه دارای شبستانهای سرپوشیده ای است که دور تا دور حیاط مرکزی بر پا شده اند.

ستونهای شبستان از خشت و چینه بوده و بر روی آن طاقهای پوشاننده قرار دارند.

http://file.naghsh-negar.ir/images/5nl696jq83ddfd0r51x.jpg

در قرن پنجم ه.ق گنبدی در میانه شبستان جنوبی مسجد جامع ساوه برپا می شود با ارتفاع شانزده متر و قطر چهارده متر.

از بنای اولیه مسجد ، مناره ای مربوط به زمان سلجوقیان در ضلع شمال غربی باقی مانده است که امروز خارج از مسجد قرار دارد و از نوادر معماری است .

http://file.naghsh-negar.ir/images/tmkb21209g2k99spdg3.jpg

برطبق کتیبه ای که بر رروی منار باقی مانده است این منار در سال ۵۰۴ هجری قمری ساخته شده است . ارتفاع کنونی منار۱۴ متر است ، اما طبق نظر محققان ارتفاع قبلی آن۳۰ متر بوده است ، وقطر منار ۳٫۵ متر است.

طرح نماهای مسجد اولیه ساوه به کمک کاهگل اجرا شده و سپس یک لایه گچ روی آن کشیده شده است . اما مسجد کنونی دارای آمود آجری است که در بعضی قسمتها طرح هایی نیز بر روی آن اجرا شده است.

ضخامت لایه گچ نمای مسجد اولیه ساوه به اندازه پوست تخم مرغ بوده است.

http://file.naghsh-negar.ir/images/7bkj11ua7o7vydts3v2.jpg

http://file.naghsh-negar.ir/images/rnqb99hy4pip5em04m8j.jpg

کل مسجد با آجرهای مربع ، مربع و مربع ، مستطیل در اندازه های متفاوت و متنوع ساخته شده است . بزرگترین ابعاد به کار رفته در این مسجد مربوط به بخش های ساسانی است که هنوز هم استوار و آشکارا مانده اند.

http://file.naghsh-negar.ir/images/90bezlpubs7x1wwx0z.jpg

این مسجد ۴ محراب داردو علت آن تجدید بنای مسجد در دوره های مختلف است مثلا در زمان صفویه دو محراب با کتیبه های خاص به این مسجد اضافه شد.

گچ به عنوان عنصری منعطف و شکل پذیرکاربرد وسیعی در بناهای تاریخی خصوصا مساجد داشته است ، در مسجد جامع ساوه نیز از این ماده در سطح نسبتا گسترده ای در بخش های مختلف شامل ایوان غربی ، گنبدخانه اصلی و شبستانهای جبهه جنوبی استفاده شده است .

از زیباترین عناصر تزیین یافته ، محرابی است که در گنبد خانه قرار دارد.نمونه هنر دوره اسلامی که در اوایل قرن دهم ه.ق خلق گردیده است.

قدیمی ترین اثر باقیمانده از تزیین گچ در گنبدخانه اصلی (ایوان جنوبی ) ، تزیینی است که در پایین دیواره ورودی سمت چپ مشاهده می گردد که احتمالا مربوط به گنبد خانه قرن پنجم است.

از دیگر تزیینات گچی گنبد خانه اصلی قاب بندی گچی در سرتاسر سطوح  گنبد خانه به ارتفاع ۶ متر است

http://file.naghsh-negar.ir/images/hofqav2hpewap49ncs5y.jpg

 

منبع : نقش نگار

عکس از مهراز

www.naghsh-negar.ir

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن