ابنیه جهانبانک تصاویر معماریبررسی آثار معماریبررسی معماری جهانسبک ها و دوران های معماریمعماریمعماری اسلامیمعماری اسپانیا

بررسی معماری اسپانیا (مسجد قرطبه )

مسجد قرطبه از جمله بزرگ ترین وشکیل ترین مساجد اندلس است که از نظر زیبایى تزئینات وهنر معمارى اندلسى- اسلامى در نوع خود بى نظیر است.

ادامه در ادامه مطلب

این مسجد در قسمت جنوب غربى شهر قرطبه در اسپانیا ودر نزدیکى رود بزرگ الوادى قرار دارد که ۴ کوچه باریک از چهار جهت آن را دربرگرفته اند.


تاریخ تأسیس مسجد قرطبه به سال ۹۲ هجرى قمرى، یعنی هنگامى که بنى امیه این شهر را جزئی از خلافتشان قرار دادند، باز مى گردد. مسلمانان کلیساى مسیحیان قرطبه را به دو نیم تقسیم کردند ودر نیمه اى که متعلق به خودشان بود، مسجدى بنا نهادند. نیمه دیگر این کلیسا براى امپراطورى روم باقی ماند.

زمانی که تعداد مسلمانان و لشگریان آنها در قرطبه افزایش یافت، “عبد الرحمن بن معاویه” قسمتی از کلیسا که متعلق به امپراطوری روم بود را در مقابل بازسازى کلیساهایى که هنگام فتح این شهر به دست مسلمانان ویران شده بود، از آنها خرید.

وى در سال ۱۷۰ هجرى قمرى دستور بازسازى مسجد جامع به اسلوب جدید را داد. مساحت مسجد در آن زمان ۴۸۷۵ متر مربع ونام آن مسجد جامع الحضره یا مسجد جامع خلیفه بود، اما اسپانیایى هاى کاتولیک نام آن را به مسجد جامع یونانى تغییر دادند.

توسعه مسجد واصلاحات آن مراحل مختلفى داشت. این مراحل از سال ۱۳۹ هجرى قمرى یعنی زمان “هشام بن عبد الرحمن” تا ۳۵۵ هجرى قمرى یعنى در زمان “هشام بن الحکم” (المؤید بالله) ادامه یافت.

مسجد قرطبه مستطیل شکل وداراى صحنی وسیع و رواق هایی متعدد است. رواق میانى وسیع ترین رواق این مسجد است که تا محراب زیبای آن گسترده شده است.

وجه تمایز این محراب نسبت به محراب هاى دیگر، این است که در بالاى آن ۷ قوس که بر ستون هایى استوار است، وجود دارد. در این محراب منبر نفیسى از چوب ساج قرار دارد.

مناره مسجد جامع (معروف به مناره عبد الرحمن ناصر) از مناره هاى زیبایی است که دو راه پله با ۱۰۷ پله دارد ودر بالاى آن سه سایبان (دو سایبان از طلا ویکى از نقره) قرار گرفته است. در بالاى این سایبان ها نیز یک انار کوچک وسوسنى از طلا وجود دارد.

اسپانیایى ها این مناره را تبدیل به ناقوس کلیسا کرده اند.

طول در مسى مناره ۸ متر وارتفاع آن ۲۰ متر بوده و نمای این مناره از سنگ هاى مرمر منقش به نقش هاى اسلامى می باشد.

در ضلع جنوبی مسجد مناره دیگرى به شکل مربع، به طول ۱۲ متر وارتفاع ۹۳ متر وجود دارد که متشکل از ۵ طبقه است.

در این مناره ۱۹ در از جنس مس محکم و یک گنبد قرار دارد که بر روى ۳۶۵ ستون مرمرى استوار است.

در مسجد قرطبه ۴۷۰۰ چلچراغ نور افشانى مى کند. این مسجد داراى ۱۲۹۳ ستون از جنس مرمر بوده که از این تعداد تنها ۱۰۹۳ ستون باقى مانده است.

 کاری از :نقش نگار

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن