ابنیه ایرانابنیه ایراناقلیمبانک تصاویر معماریبررسی آثار معماریطراحی اماکن و فضاهاعمرانعناصر معماریمعماری

طراحی اقلیمی (طراحی ساختمان نمونه اقلیمی در مشهد)

 

طراحی اقلیمی naghsh-negar.ir

توضیحات و دانلود عکسهای مجموعه  در ادامه مطلب

ساختمان مورد طراحی در این پروژه، ساختمانی با کاربری اداری با زیربنایی به وسعت ۴۸۵۰ متر مربع می‌باشد.

ویژگی‌های اصلی ساختمان در جدول زیرآورده شده است:

ویژگی‌های اصلی ساختمان شهرداری شهر مشهد

مشخصه

کمیت

موقعیت جغرافیایی

استان خراسان رضوی، شهر مشهد

اقلیم

بیابانی و نیمه­بیابانی

سال ساخت

شروع: آبان ماه ۱۳۸۳ – خاتمه: دی ماه ۱۳۸۵

کاربری

اداری

زیربنای ساختمان

۷۷۰۰ مترمربع

کل انرژی مصرفی ساختمان (kWh/m2)

۰٫۱۸

میزان انرژی مصرفی سالانه جهت گرمایش  و آبگرم مصرفی ساختمان ( kWh/m2)

۰٫۱۴

میزان انرژی مصرفی سالانه جهت سرمایش (kWh/m2)

۰٫۰۴

ماه­های گرم سال

اردیبهشت الی مهر (۶ماه)

ماه‌های سرد سال

آبان الی اسفند (۶ماه)

نوع سوخت جهت گرمایش

گاز

نوع انرژی جهت سرمایش

برق

نوع سیستم گرمایش

هواساز

نوع سیستم سرمایش

هواساز

نوع سیستم آب گرم مصرفی

دیگ در موتورخانه

  

شناخت ویژگی‌های جغرافیایی

شهر مشهد با جمعیتی در حدود دو میلیون نفر، بزرگترین شهرو مرکز استان خراسان رضوی محسوب میگردد. این شهر بین کوه های بینالود و هزارمسجد واقع شده است و در ۹۰۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد.

شرایط آب و هوایی شهر مشهد در جدول زیر گردآوری شده است:

چکیده  مشخصات اقلیمی شهر مشهد

ویژگی اقلیم شهر مشهد

مقادیر کمی

طول جغرافیایی ( درجه شرقی)

´۳۸-°۵۹

عرض جغرافیایی ( درجه شمال)

´۱۶-°۳۶

ارتفاع از سطح دریا ( متر)

۹۷۰

فشار هوای متوسط (میلی‌ بار)

۹۰۰

متوسط دمای سالانه  ( C0)

متوسط دمای حداقل روزانه( C0)

۷

متوسط دمای حداکثر روزانه( C0)

۲۱

حداقل دمای هوا ( C0)

۱۰-

حداکثر دمای هوا ( C0)

۳۷

روزدرجات گرمایش ( بر اساس ۱۸ C0)

۱۶۵

روز درجات سرمایش( بر اساس ۲۱ C0)

۱۳۰

متوسط نسبت رطوبت (lbm water/ lbm dry air )

۵۵٫۲۵%

متوسط سرعت باد ( m/s) ۲۵

جهت باد غالب

غرب به شرق

میانگین سالانه میزان تابش خورشید بر سطح افقی ( kwh/m2)

روزهای آفتابی سال/ ساعات آفتابی

۳۴۲ روز

جمع بارندگی سالانه( میلیمتر)

 

ویژگی‌های معماری ساختمان اداری توسعه شهرداری مشهد

در طراحی معماری ساختمان توسعه شهرداری مشهد، با توجه به هدف استقرار کلیه مدیریت­های عمومی شهرداری مشهد و به دلیل کمبود فضا در ساختمان موجود شهرداری، ساختمان توسعه شهرداری جهت توسعه و سرریز فعالیتهای اداری شهرداری مشهد و با در نظر گرفتن خصوصیات زیر، طراحی و اجرا گردیده­است:

§          سیستم باز اداری برای ایجاد انعطاف فضایی و تغییر پذیری چیدمان فضاها

§          دسترسی روان مراجعین برای تسهیل در مراجعات فراوان مردمی به این ساختمان

همچنین ساختمان جدید باید در ترکیب با ساختمان قدیمی، معرف مجموعه کالبدی واحد برای شهرداری مشهد باشد و به این منظور ساختمان با فرم آزاد در پلان، معرف دستاوردهای نوین معماری کشور و در تداوم بازوهای کشیده ساختمان قدیمی، به صورت شکل لوبیایی مقعر نسبت به ساختمان موجود، طراحی و اجرا شده است. بعلاوه، چون شهرستان مشهد در منطقه ای قرار گرفته است که نیاز به انرژی گرمایی در آن زیاد می­باشد، معماری این ساختمان به طور کلی و بیشتر برای پاسخگویی به این نیاز طراحی شده است.

 

پیشنهاد ایده‌های صرفه‌جویی انرژی منطبق بر معماری شهر مشهد

 •   این ساختمان به منظور کسب هرچه بیشتر انرژی خورشید در فصول سرد، در راستای جغرافیایی شمال-جنوب ساخته شده  و از جداره های خارجی ضلع جنوبی آن که بیشترین سهم را به نسبت سایر اضلاع به خود اختصاص می­دهد در ساعات ۹ صبح الی ۳ بعد از ظهر قادر به کسب مقدار زیادی از انرژی تابشی خورشید میباشد.
 •   از آنجا که باد غالب مشهد در جهت غرب-شرق می­باشد، طول اضلاع ساختمان در جهت شرقی و غربی تا حد ممکن کاهش یافته اند و این ساختمان در زمستان در معرض کمترین اثر بادهای نامطلوب قرار دارد.
 •   این ساختمان به منظور کاهش انتقال حرارت از جدارهای خارجی به گونه ای طراحی شده­است که نسبت پوسته خارجی ساختمان به زیربنای مفید آن حتی الامکان حداقل باشد.
 •   با توجه به طراحی کلی ساختمان و قوسی بودن آن، سطح جداره های نورگذر در اضلاع نامطلوب و سدر که شامل اضلاع شمالی ، شرقی و غربی هستند، بسیار کاهش یافته و این جداره در ضلع جنوبی برای کسب هر چه بیشتر انرژی بیشترین حالت را به خود اختصاص داده است.
 •   پنجره ها دوجداره استاندارد با قاب آلومینیومی مجهز به سیستم ترمال بریک هستند و به منظور درزبندی فضای بین پنجره ها از عایق با روکش آلومینیوم استفاده شده است.
 •        رنگ شیشه ها در قسمت خارجی تیره و در قسمت داخلی شفاف هستند که باعث نفوذ کمتر موج تابشی خورشید در تابستان خواهد شد.
 •   به منظور کاهش بیشتر تابش نور خورشید از جداره های نورگذر به داخل ساختمان و همچنین با در نظر گرفتن زوایای تابش خورشید در اوقات گرم، در ضلع جنوبی از سایبان آلومینیومی استفاده شده و در اضلاع غربی و شرقی نیز با فرورفتگی جداره های نورگذر نسبت به جداره های غیر نورگذر باعث جلوگیری از تابش نور خورشید به داخل ساختمان شده است که این امر کاهش بار برودتی در فصل تابستان خواهد بود.
 •   در این ساختمان با عایقکاری کامل بام و قراردادن اتاق مربوط به دستگاه­های هواساز در بام که سطح نسبتا زیادی از پشت بام را به خود اختصاص داده است، از اتلاف انرژی گرمایی در اوقات سرد سال از بام و همچنین از گرم شدن ساختمان در اثر تابش خورشید در اوقات گرم سال تا حد ممکن جلوگیری شده است.
 •   در جداره های داخلی و خارجی ساختمان از مصالح با اینرسی حرارتی زیاد استفاده نشده است که متناسب با استفاده منقطع از ساختمان می­باشد. جداره های خارجی ساختمان نیز به گونه ای عایقکاری شده اند که اینرسی حرارتی کمی برای ساختمان ایجاد کنند و در مجموع ساختمان از نظر وزن سطحی، سبک اجرا شده است.
 •   بازشوها در این ساختمان مقابل هم قرار دارند تا در اوقات گرم سال بتوان از بازکردن آنها جهت استفاده از جریان طبیعی هوا و سرد کردن ساختمان استفاده کرد.
 • ·     به منظور جلوگیری از نفوذ هوای سرد به ساختمان در فصول سرد از طریق دربهای ورودی، این دربهای به صورت دوتایی و با فاصله مناسب از هم اجرا شده­اند و برای درب سمت خارج، پرده هوا نیز پیش بینی شده است.

ویژگیهای تاسیسات ساختمان

تاسیسات این ساختمان، شامل تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، به گونه ای طراحی شده اند که بتوان با اعمال کنترل های لازم، در مصرف انرژی صرفه جویی های لازم را به عمل آورد.

سیستم سرمایش و گرمایش در این ساختمان مجهز به دستگاه های هوارسان به صورت تهویه مطبوع مرکزی و هماهنگ با کاربری و ساعت کاری فضاهای مختلف میباشند و کلیه تجهیزات کنترلی که در دستگاههای هوارسان این ساختمان نصب شده اند دارای حسگر دمای هوای خارج می­باشند. علاوه بر آن به دلیل مرکزی بودن این سیستم امکان نصب هرگونه تجهیزات کنترل مدرن بر روی آن میسر خواهد بود.

برای سیستم آب مصرفی از بوسترپمپ با مکانیزم دور متغیر استفاده شده است و تابلو کنترل هوشمند این سیستم از مصرف بیهوده انرژی در روشن و خاموش شدن های زیاد پمپها در پیک باری این سیستم جلوگیری می­نماید. در سیستم آب گرم مرکزی از منابع ذخیره آب گرم کاملا عایقکاری شده مجهز به ترموستات کنترل دما، استفاده شده است. بدنه کلیه دستگاههای هوارسان به صورت دو جداره و با عایق در نظر گرفته شده اند که بدین ترتیب اتلاف حرارتی بدنه دستگاه ها به حداقل ممکن رسیده است. کلیه کانالهای هوارسانی رفت و برگشت و لوله های آب رسانی و تهویه مطبوع در داکتها، سقفهای کاذب و فضاهایی که به صورت نمایان اجرا شده اند، عایق کاری شده اند.

سیستم روشنایی به گونه ای طراحی شده است که خط بندی و سربندی چراغها در تابلویی قرار دارد که امکان کنترل روشن و خاموش شدن چراغها در زمانها و مکانهای مختلف به صورت مرکزی وجود دارد.

 در انتها می توانید عکسهای این مجموعه را دانلود نمایید

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. دوست عزیز چیزی برای دانلود وجود نداره . مطلب همون متنی هست که در حال مشاهده اش هستید

 1. دوست عزیز چیزی برای دانلود وجود نداره . مطلب همون متنی هست که در حال مشاهده اش هستید

 2. با سلام. لطفا در مورد اطلاعات جمعیتی مشهد تجدید نظر بفرمایید طبق آخرین سرشماری جمعیت مشهد رقمی سه میلیون نفری می باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن