معماریمواد و مصالح

پنجره نافس ، تهویه بسیار مؤثر در تمام اقلیم ها

 

 

پنجره نافس (صندوقه ای) تهویه بسیار مؤثر در تمام اقلیم ها  

.

window|naghsh-negar.ir 

 

پنجره نافس یک سیتم تهویه جدید و پیشرفته در پوسته ساختمان هاست که با وجود ارائه محصول آزمایشی آن، هنوز وارد بازار فروش نشده است. این مبادله گر جدید حرارتی هوا-هوا، بسیار جمع و جور، ۰۵/۱ کیلو گرم وزن داشته و به راحتی در ظرفشویی قابل شستشو می باشد.

ادامه مقاله در ادامه مطلب

در غلظت CO2 داخل اتاق فعال شده و می تواند به عنوان یک آژیر حریق در مواقع ضروری عمل کند.ابعاد سری جدید این پنجره ۷۵۰*٢٠٠*۱۸۰ میلی متراست که می تواند در قاب پنجره یا دیوار خارجی نصب شود. بعد از تست نمونه اولیه در ایسلند و هلند، پیش بینی راندمان ۹۵% انتقال حرارتی جواب داد. در۲۰ درجه اختلاف حرارتی مابین هوای درون و بیرون دو فن ۴ واتی با توانایی تبادل حرارتی ۵۰ متر مکعب بر ساعت، ۳۲۰ وات، انرژی حرارتی ذخیره می کنند. تجهـیزات برقی سـنتی با راندمـان ۴٠ % دارای ظرفیت ذخیره انرژی ۳۰۰ واتـی می باشد. بنابراین کل بازده انرژی پنجره نافس (جعبه ای) ٨٩% است.در این سیستم مبادله کننده حرارتی مفتولی تنها ۱٨ پاسکال اختلاف فشار دارد و فن این پنجره های نافس در نمونه اولیه، حدود ۳۰dbصدا ایجاد نمود که باید در نمونه های بعدی مدنظر قرار گیرد. تعدادی از موانع و مشکلاتی که در سیستم های تأسیساتی امروزی به وضوح دیده می شوند عبارتند از:۱- کیفیت هوای بیرونی :بررسی کیفیت هوای درونی خانه های شخصی در هلند نتایج قابل ملاحظه ای در پی داشته است. براساس تحقیقات Evert Hasselaar در۵٠٠ خانه درگروه های مختلف، این نتیجه حاصل شد که ۳⁄۲ خانه هایی که دارای تهویه مکانیکی بودند، ظرفیت تهویه به علت کثیفی حدود ۱۰% در سال کاهش می یافت و نیز به دلیل آزار و اذیت صوتی موتور گاهی تهویه مکانیکی قطع می شد. کشف دیگر این بود که در ۵⁄۴ خانه ها، تهویه طبیعی دراتاق خواب اصلی کوچک ۲ نفره داشتند که در ۲۹% این خانه ها به خاطر سروصدای ترافیک، حتی درشب پنجره ای برای بازشدن نبود. غلظت CO2 بسیار بالا و گرد وخاک ریز زیادی درخانه ها یافت می شد. همچنین حمامی که ۳ بار در روز برای دوش گرفتن استفاده می شد عموما” تهویه بسیار کوچکی برای خشک شدن داشت و این باعث نمایان شدن لکه های سیاه می شد. نکته دیگر این بود که اختلاف شاخصی بین حمام های داخلی و حمام هایی که تنها یک پنجره دردیوار بیرونی داشتند وجود نداشت و دیوارهای سفالی حمام ها که تا سقف کشیده شده اند ساده تر تمیز می شدند.۲- تاسیسات موجود با کارایی کم:مطالعه درمورد تهویه موجود درساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی هلند نشان می دهد که تفاوت بسیاری بین نتایج پیش بینی شده و آنچه که درعمل حاصل می شود وجود دارد. عوامل موثرعبارتند از ایده، طراحی، ذخیره، اجرا، کنترل، تطبیق، استفاده و نگهداری و… در هر مرحله اشتباهاتی که درابعاد بزرگ مستقر می شوند، وجود دارد.

* شکل ۱٫ نصب استاندارد،مقطع عرضی سقف کاذب

درفازمفهومی معمارباید آب وهوای درونی را درمقطع عرضی مرسوم طراحی کرده و آن را به مدیر و مشاوران تاسیسات توضیح دهد. درعمل به مهارت زیادی نیز احتیاج است. تمام سیستم های حرارت، تهویه، سیستم تصفیه هوا بدون مکانیابی توسط مشاوران طرح می شود که معمولا” در سقف های کاذب مخفی میشوند و سقف کاذبی که برای پنهان کردن داکت های هوا استفاده می شود، حدود %۱۵ حجم ساختمان را تسخیر می کند.

* شکل ۲٫تهویه در پوسته ساختمان، ۱۵% حجم ساخت کمتر

و نکته دیگر اینکه در تخمین هزینه های ساخت قبل یا بعد ازمناقصه های عمومی معمولاً ازتهویه فاکتور گرفته می شود.

۳- بازبینی تاسیسات :تأسیسات موجود درخانه ها درعمل به دلیل صدای آزاردهنده و کثیف شدن سریع مبادله کننده حرارتی پشت دریچه فولادی دراتاق، زیر سقف و… مورد استقبال ساکنین قرار نمی گیرد. تاسیسات بزرگتر معمولا” مداوم تر بوده ولی به فضای بیشتری احتیاج دارند و حرارت زیادی تولید می کنند که این به معنای راحتی کمتر و قیمت ساخت بالا وحداکثر بار گرمایی و سرمایی می باشد.

۴- مصرف و نگهداری :دوره مصرف طولانی درقبال پیشبرد خوب می باشد. بررسی تحقیقات نشان می دهد که مبادله کننده حرارتی درخانه ها با سیستم تهویه تعادلی به سختی نگهداری شده وبا گرد و خاک مسدود می شود. همچنین ۳/۲ تهویه مکانیکی که در آئین نامه ها مشخص شده است عملاً موجب تامین جریان هوای آزاد ساختمان های تازه ساخت نمی شود. عمومأ مصرف کننده ها هیچ اظهار نظری راجع به تأ سیسات مکانیکی ندارند و در ساختمان های بزرگ از نظر تهویه مکانیکی، ساختمان هایی تنفرانگیز برای مردم تلقی می شوند که احساس حبس در تکنولوژی نامناسب را دارند که این حس با تعبیه پنجره ای بازشو حل می شود.
تهویه جدید با راندمان بالا:
دوباره ازابتدا شروع میکنیم؛ یک ساختمان خوب، یک معماری پایداراست و تأ سیسات مهمان های آرام وهوشمند آنند. سالهاست راجع به ایده ساخت پنجره نافس فکر شده است و اینکه چگونه قابل دسترسی می باشد و یا به چه فرمی است، هنوز به طور کلی شناخته نیست. تحقیقات وسیع جهانی در مورد بهترین مبادله کننده حرارتی سالهای زیادی به طول انجامیده و سرانجام با نمایش یک مبادله کننده حرارتی که توسط دکتر ir.noorvan andel اختراع شده بود، به ثمر رسید.( شکل ۳و۴)
ابعادی برای قاب پنجره انتخاب شده که هماهنگ با عمق دیوار مرکب دو جداره و ایزولاسیون سنتی بیرونی باشد.

پنجره نافس دارای سه جز اصلی است:
۱) سیستم تهویه تعادلی با دو فن
۲) سیستم کنترل هوشمند
۳) مبادله کننده حرارتی مفتولی با جریان متقابل

شکل ۳: مراحل طراحی نمونه اولیه

شکل ۴: پنجره جعبه ای می تواند یک ستون باشد یا در دیوار ساخته شود

نمونه اولیه شامل یک ترکیب شفاف مبادله کننده حرارتی با جریان متقابل به ابعادmm80*180*450 می باشد که کمتر از kg 1 وزن دارد و مبادله کننده حرارتی مفتولی به راحتی برای شستشو در ظرفشویی های استاندارد جای میگیرد.

شکل۵: مقطع عرضی شماتیک ساختمان در موقعیت اقلیمی – هلند در زمستان- اقلیم سرد

شکل ۶: استفاده از پنجره نافس در ترکیب با صفحات خنک کننده بسیار کار آمد تر از تصفیه هوا می باشد- اقلیم گرم

 

ابعاد سری اول نمونه ۷۵۰*٢٠٠*۱۸۰ میلی متر می باشد . پنجره نافس با تعبیه تهویه مکانیکی تعادلی در کنار تهویه طبیعی کار آرایی بهتری از خود نشان می دهد .

سنسور CO2 در غلظت ppm ۵٠٠ به طوراتوماتیک روشن می شود؛ همجنین در غلظت ۱۲۰۰ppm یک علامت نوری مشاهده می شود و وقتی که غلظت به ۱۷۰۰ppm رسید یک علامت صوتی به معنی باز شدن حتمی درها و پنچره ها برای سالم نگه داشتن هوای درون شنیده می شود. حال سوالات زیر مطرح می گردد:

نیروی محرک چه میتواند باشد؛ مصرف کدام انرژی معقول تر است و سرعت هوای معین چه مقدار صوت ایجاد می کند؟

هر گاه هر دستگاه تهویه ۴وات ظرفیت داشته باشد سطح صدا از۳۰db بالا نمیرود. منفذ بزرگ هواگیر، سرعت هوای پائین را در کنار افزایش تأثیرات باد در ساختمان ها ی بلند مرتبه به همراه دارد. سیستم تهویه در ساختمان های بلند مرتبه بزرگ با از دست دادن تعادل در حین طوفان همراه است.

شکل ۷: نتایج آزمایش در ایسلند
برای مقابله با این امر، محصور کردن هوای افقی و مجراهای خروجی با بادهای سنگین توصیه می شود؛ زیرا در این شرایط تهویه طبیعی مناسبی صورت خواهد گرفت. بر طبق محاسبات، نمونه اولیه بایستی بازده گرمایی متوسط ۹۵% را داشته باشد. نمونه اولیه در پنجره یک آشپز خانه در ساحل جزیره ایسلند درسال ۲۰۰۳ امتحان شد که بازده گرمایی آن بیش از ۹۵%بود.

چهار گرما سنجی که به وسیله دستگاه تهویه برگشت پذیر دمای جریان هوای متعادل را تنظیم می کردند، به خوبی کار می کردند. یک فرد به راحتی می توانست متوجه صدا و سرعت چرخش بالا حین طوفان بشود.(هم در جهت رو به باد و هم در جهت پشت به باد)

شکل ۸: نمونه اولیه
اصلی ترین ایده ای که در پنجره نافس نهفته است، سیستم تهویه محلی هوشمند است که تقریبأ همه مزیت های سیستم های تهویه مرکزی بزرگ را بدون کمترین مقدار ضرر و زیان طراحی مجدد و کوچک کردن ابعاد قسمتهای زیادی از یک سیستم تهویه کاری انجام پذیراست.
در پایان نامه Yonnic Decking دانشجوی طراحی صنعتی دانشگاه Delft در این مورد، ابعاد دومین نمونه شبیه نمونه اولیه طراحی شده بود. وی موفق به بهینه سازی کانال های سوخت رسان مبادل حرارتی مفتولی در نمونه اولیه شد. وی یک دستگیره نیز جهت بیرون آمدن مبادله کننده گرمایی وتمیز کردن آن در ماشین ظرفشویی در فضای خالی باقی مانده تعبیه کرده است . در این تحقیق تمام انواع تهویه کننده ها مورد بررسی قرار گرفته بودند.

سه ساختار متفاوت می تواند در انواع مختلف ساختمان ها وجود داشته باشد. قسمت شیشه ای شفاف، قسمت قاب عمودی پنجره و قسمت پانل یا دیوار بسته در ساختمان های موجود که احتمالی ترین راه حل می باشند.

پنجره های نافس درکنار تهویه طبیعی و یا تهویه مکانیکی تعادلی – خیلی خوب حمل می کنند.

شکل ۹: مبادله کننده حرارتی مفتولی با جریان متقابل که به راحتی در ظرفشویی جای می گیرد

در این راستا می توان ویژگیهای اصلی پنجره های نافس را به طور خلاصه ذکر کرد:

تهویه سالم:

عدم وجود دودکش

مبدل گرمایی مفتولی مناسب

تهویه متعادل

کارآیی۹۵%

سایزمناسب

کنترل هوشمند چند عملکردی

عملکرد باپنجره باز

تصعید یخی کم و یا عدم وجود آن

بازده ۳۵-۵٠m3/h

تکنولوژی ساختاری جدید و کاهش هزینه های ساخت

استحکام:

تهویه و ذخیره انرژی نا متمرکز

کنترل شخصی برروی کیفیت

مبادله کننده گرمایی مفتولی ۱۵km

تهویه متعادل، بدون کانال های هوایی

عدم نیاز به سقف کاذب

استفاده ازکف زمین به عنوان توده گرمایی داخلی

زیر ساخت های هوشمند

کنترل و اتصال از طریق شبکه الکترونیکی

هشدار سریع با تغییرات موجود

مقاومت در برابر باد، درجه حرارت، زمان وغلظت co2

سیستم تخلیه و تمیز نمودن پیشرفته:

عدم جریان دوباره هوا

مبادل حرارتی که به آسانی با ماشین ظرفشویی تمیز می شود

محافظ حشرات و فیلتر گردوغبار

بدون صدا

هشدار نوری در غلظت ۱۳۰۰ ppm ، CO2 و هشدار صوتی در ۱۷۰۰ppm

اخطار حریق درزمان شروع آن

توقف اتوماتیکی درغلظت co2 کمتراز ۵۰۰-۷۰۰، بسته به موقعیت مکانی

نقـــاط ضعف:

ایجاد صدا در نتیجه فشارزیاد

مبادل گرمایی و فیلتر گردوغبار شکننده

نیاز به چندین نقطه ذخیره انرژی و اتلاف آب

قرارگیری در ۳ تا۷ بخش از هر خانه برای بدست آمدن بیشترین کارایی

فرصت ها:

تولیدات جدید در بازار

ابداع ثبت شده

ذخیره انرژی برای گرم کردن خانه های جدید۳۵%

حجم ساختمانی کم دراداره ها ۱۵%

کاهش هزینه های ساختمان ۱۰%

بازار جهانی برای دارندگان پروانه

تهدیدات:

کمبود پذیرش به خاطر محصول غیرمعمولی

تجربه ناچیز معرف کننده

عدم ثبت قابلیت اطمینان

مبلغ سرمایه گذاری بالا

عدم فروش برای مدت طولانی

نصب محصول درموسسه خارجی ساختمان

مقررات ساختمان

سوال و جوابــــــها:

پنجره های نافس به چه شکلی خواهد بود ؟
شبیه آنچه در شکل آمده است.

در چه ابعادی هستند؟
۸۰۰ *۱۴۰* ۲۴۰ میلی متر

قیمت این پنجره چقدر می باشد ؟
بر آورده های اولیه به شرح زیر است:
۱۰۰۰ نمونه اولیه دست ساخت : ۷۰۰تا ۶۵۰ €
۱۰۰۰۰ نمونه نیمه تولیدی بعدی ۴۵۰ تا ۳۵۰ €

چه مشکلات صوتی قابل پیش بینی است؟
این پنجره نباید در بازار عرضه شود، مگر اینکه مشکلات صوتی آن حل شود (کمتر از dB30)

چه نوع سیستمی کنترلی به کار میرود؟
به دلخواه استفاده کننده

آیا می توان تهویه گرها را خاموش کرد؟
بله ولی در سطح غلظت ۵۰۰-۷۰۰ co2 ، به طور اتوماتیک می ایستد، بستگی به اقیم مکان دارد.

کنترل co2 چگونه کار می کند ؟
در سطح غلظت ۱۳۰۰ppm co2 یک علامت نوری ظاهر می شود و در ۱۷۰۰ppm یک سیگنال صوتی شنیده می شود در مورد آتش هم، این چنین است.

نتیجــــه

پنجره های نافس اگرچه در دست ساخت می باشد، ولی به نظر می رسد به جواب صحیح این سئوال در مورد بهبود تهویه مطلوب رسیده ایم که البته زمان، آن را ثابت خواهد کرد.

تعداد موارد کاربرد پنجره های نافس بسیار گسترده است، برای مثال مبدل گرمایی مفتولی مناسب اگر در بیمارستان ها به کار رود به آسانی قابل تعویض با نمونه تازه خود برای جلوگیری از عفونت می باشد. این مبدل در فضای کوچک مخصوص در قایق ها، کاروان ها و خانه های سیار به راحتی جای می گیرد.

پنجره های نافس حافظ سلامتی حتی در زمانی که آن را فراموش کرده ایم، می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن