اخبار صنعت ساختمان

اجرای صدور شناسنامه فنی از فروردین ۹۲

معاون وزیر راه و شهرسازی خبرداد: با توجه به تایید شهردار تهران،‌ صدور شناسنامه فنی از ابتدای فروردین ۹۲ در کشور اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ابولفضل صومعلو در مراسمی که به مناسبت روز مهندس برگزار شده بود، گفت: تاکنون صدور شناسنامه فنی در مراکز برخی استانها اجرا شده که از سال آینده در کل کشور اجرا می‌شود.

وی افزود: در بخش کنترل و نظارت عالیه صورت گرفته که از سوی وزارت راه و شهرسازی به صورت تصادفی صورت گرفته از ۴۰ هزار واحد مسکونی به جز مسکن مهر که مرتبا بازدید داشته است،‌ حدود ۱۱۰ هزار مهندس به علت تخلف به شورای انتظامی معرفی شدند و ۱۱۰ نفر نیروی جدید نیز در مراکز استان‌ها به بخش کنترل افزوده شده‌ است.

صومعلو با اشاره به افزایش عضویت تعداد مهندسان جوان در سازمان نظام مهندسی ساختمان نسبت به سال گذشته، بیان کرد: امسال ۳۸ هزار نفر پس از گذراندن آزمون به عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان پیوستند که این آمار نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: امسال نیز ۱۸ درصد تخلف صورت گرفته که به شورای انتظامی ارجاع داده شده است.

وی با اشاره به ریزش و تخریب بر اساس گودبرداری‌های صورت گرفته در امسال، گفت: این موضوع مهندسان و مسئولان را نگران کرده و در پی آن با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و شورای اسلامی شهر، دستور العمیل که نحوه گودبرداری اعم از وظایف همه اشخاص حقیقی و سازمان‌های ذیربط را مشخص و به شورای تدوین برای بررسی اولیه ارسال کرده است.

صومعلو بیان کرد: تعداد تلفات در گودبرداری‌ها،‌ بر اساس آمار تائید نشده بیش از ۵۰۰ نفر بوده است.

وی دیگر اقدام وزارت راه و شهرسازی را اصلاح آئین‌نامه اجرای قانون نظام مهندسی ساختمان و کنترل ساختمان عنوان کرد و گفت: با قول وزیر راه و شهرسازی در اجلاس ششم از ۱۲۴ ماده آئین‌نامه نزدیک به ۶۹ ماده و ۲۷ تبصره تغییر یافت و هفته گذشته به وزیر تحویل داده شد که منتظر ابلاغ آن هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره مقررات ملی ساختمان اظهار کرد: در حوزه مقررات ملی بیشتر موارد ۲۱گانه مقررات به روز شده و امیدواریم این اقدام که از چند ماه اخیر آغاز شده تا دو ماه آینده تمام شود.

صومعلو خطاب به مهندسان،‌ اخلاق مهندسی را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: نقطه مقابل اخلاق، تخلف عینی است.

وی معیشت مهندسان،‌ نرخ پایین خدمات مهندسی،‌ توزیع نامناسب کار، ساماندهی پذیرش رشته‌های مهندسی و … با توجه به نیاز برنامه‌های عمرانی کشور،‌ توجه نکردن به برنامه‌ریزی و روش انجام کار را از مهمترین مشکلات جامعه مهندسان برشمرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: توجه ویژه به بومی‌سازی مقرات ساختمان در اقلیم‌های متفاوت کشور و سازمان‌های نظام مهندسی در سایر استان‌ها، کم کاری داشته و نباید اجازه دهیم محصولات مهندسی خارج از کشور، بدون گذراندن از قرنطینه مقررات ملی وارد بازار شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن