اخبار صنعت ساختمان

اجرای رویه بتنی خیابان برای نخستین بار در هشتگرد

معاون وزیر راه و شهرسای و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد: این رویه که تحولی نوین در راهسازی کشور به شمار می آید برای نخستین بار در خیابان ها و محوطه سازی مسکن مهر شهر هشتگرد به اجرا در آمد.

پروژه رویه های بتنی ، برای نخستین بار جهت خیابان ها و محوطه سازی مسکن مهر در کشور به اجرا در آمد.  معاون وزیر راه و شهرسای و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حاشیه بازدید از مراحل اجرایی این پروژه اعلام کرد: این رویه که تحولی نوین در راه سازی کشور به شمار می آید برای نخستین بار در خیابان ها و محوطه سازی مسکن مهر شهر هشتگرد به اجرا در آمد.

ˈمحمود فاطمی عقداˈ با بیان اینکه استفاده از رویه های بتنی در کشورهای دیگر بسیار متداول است، گفت: در ایران نیز به جز پروژه های بزرگ که از نوع خاصی بتن استفاده شده، بتن در فضای شهری به عنوان رویه خیابان ها به کار گرفته نشده است. وی افزود: در کشور ایران با وجود مصالح کافی به دلیل ارزان بودن قیر، معرفی نشدن گزینه های مناسب جایگزین و در مواردی نبود دانش فنی اجرایی و تجهیزات مورد نیاز، اجرا و ساخت این نوع روسازی ها متداول نشده است.

فاطمی عقدا در ادامه تصریح کرد: با توجه به آزادشدن حدود قیمت حامل انرژی و افزایش قیمت ناشی از حذف یارانه ها، مزیت اقتصادی این نوع روسازی ها نسبت به روسازی های آسفالتی انکار ناپذیر است.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه از این رویه بتنی حدود هشت سال پیش در پارک فناوری پردیس به صورت پایلوت مورد استفاده قرار گرفته است، افزود: به طور کلی رویه آسفالت جاده های درون شهری و برون شهری ایران با هدف گذاری عمر ۱۰ سال اجرا می شود در حالی که در عمل عمر این رویه کمتر از پنج سال است.

وی اضافه کرد: با توجه به عمر اندک رویه های آسفالت در جاده های کشور، سالانه مبالغ زیادی از سرمایه های ملی هدر می رود که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در راستای صرفه جویی در هزینه ها، ارزان سازی، افزایش کیفیت و همچنین افزایش عمر رویه های جاده ای، پیشنهاد به کار گیری از فناوری رویه های بتنی ˈRCCPˈ را به وزرات راه و شهرسازی داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی سپس با بیان اینکه پس از بررسی های لازم آیین نامه اجرایی رویه بتنی غلتکی تدوین شد، گفت: با توجه به تاکید وزیر راه و شهرسازی بر اجرایی شدن این روش، در گام نخست فضای داخلی سایت های مسکن مهر برای اجرای رویه بتنی محوطه و خیابان ها در دستور کار قرار گرفت.

فاطمی عقدا افزود: نخستین پروژه رویه های بتنی غلتکی در مسکن مهر هشتگرد (نیک سیستم) با نظارت کامل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اجرایی شد. وی اضافه کرد: بر اساس هماهنگی های صورت گرفته در برنامه میان مدت این روش در چند استان دیگر اجرا می شود و در بخش بعدی نیز ما وارد پروژه های آزادراهی و بزرگراهی کشور خواهیم شد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه رویه های بتنی عمری بالای ۵۰ سال دارند، تصریح کرد: ترمیم آسان، کاهش ۲۵ درصدی هزینه ها در مقایسه با آسفالت راه های اصلی و حذف زیرسازی های معمول برای ساخت جاده ها از جمله ویژگی های رویه های بتنی RCCP است، ضمن اینکه این فناوری بهترین عملکرد را در زمان ترمز خودروها خواهد داشت.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، هزینه های اجرای رویه بتنی RCCP در معابر شهری ۴۰ درصد کمتر از آسفالت است. فاطمی عقدا در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر ۱۸ شرکت با امکانات، تجهیزات و کادر مناسب برای اجرای رویه بتنی RCCP اعلام آمادگی کرده اند که رزومه آنها در حال بررسی توسط کارشناسان مرکز تحقیقات است. وی افزود: مکاتبات با این شرکت ها در حال پیگیری است و همزمان ظرفیت سازی های جدید در دستور کار قرار گرفته است.

بتن غلتکی یک از انواع بتن بوده که با توجه به کم بودن میزان آب و روانی بسیار کم، عملیات تراکم آن بوسیله غلتک های سنگین فلزی و چرخ لاستیکی انجام می شود.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر تحقیقات وسیعی در این خصوص در حال انجام است، گفت: با توجه به وضعیت تولید سیمان در کشور و شرایط اقلیمی، این نوع روسازی ها می تواند در بسیاری از راههای اصلی و فرعی و معابر شهری کشور مورد استفاده قرار گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن