اخبار صنعت ساختمان

مهندسی ، ابزار گذار از دیروز به امروز

یادداشت مهندس سید مهدی هاشمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان

 انسان نخستین برای ادامه زندگی خود در دوره باستان با دشواری هایی فراوان دست به گریبان بوده و به علت عدم آشنایی به فنون مهندسی نمی توانسته است زیان های ناشی از طبیعت را پیش بینی نماید ،‌ولی پس از گذشت زمان و بهره برداری از فنون مهندسی و ابتکارات که نشانه تلاش مداوم انسان در راه بهتر زیستن بوده ، توانسته است بر پاره ای از ناهمواریهای طبیعت چیره شود .

هیچ گونه اطلاعی از مهندسان تمدن باستان که آثار آنها در سراسر دنیا بالاخص ایران هنوز پابرجاست در دست نیست . البته اهرام مصر را شناخته اما کسانی که کانال های آبیاری بین النهرین را کنده و یا کسانی که کاخ های آشوری را بنیان کرده اند کم و بیش شناخته نشده اند در صورتی که آنها دارای تجربیات فنی معادل مهندسان امروز بوده اند . ولی در تاریخ مهندسی از آنها نام مشخصی برده نشده است اما اثرات که در طول تاریخ از خود به جای گذاشته اند به اندازه مهم و موثر بوده است که روزی را به نام آنها نام گذاری کرده و تلاش هایشان مورد قدردانی واقع می شود. خالی از لطف نیست ، گستره نگاه ها به مهندسی را وسیع تر کرده و تعریفی جامع از آن ارائه دهیم.

مهندسی عبارت است از کسی که تحقیقات خود را در زمینه تکنولوژی اختصاص دهد و در آن پژوهش نماید . در این زمینه می توان گفت که تا یک سده پیش شناخت تکنیک و تکنولوژی نسبتاً محدود بوده و بعد از انقلاب صنعتی یک سری مسائل فنی از نوع مکانیکی و انرژی به وجود آمده و در نتیجه مهندسی صنعتی پا به عرصه وجود می گذارد و اطلاعات اندک پیشین در زمینه تکنولوژی با تلاش مهندسان به طور نسبی روز به روز افزون می گردد و مهندسی ساختمان نیز رشد و گسترش پیدا می کند .

آنچه مسلم است تکنولوژی با زمان پیشرفت می کند و دامنه فعالیتش دائماً در حال گسترش می باشد و امروز سلطه تخصص در رشته های گوناگون مهندسی بسیار ضروری بوده و جنبه علمی آن مورد تائید همگان می باشد . دنیای امروز اهمیت زیادی برای روابط بین علوم و مهندسی و اجتماع قائل می باشد و طبیعتاً‌ تجزیه و تحلیل این روابط برای روشن نمودن وظایف هر یک کاملاً الزامی است. نقش دانشمند و یا مهندس دانشمند کشف دانش جدید است و برای رسیدن به این منظور می تواند در کمال آزادی خود را از اجتماع دور نگاه دارد و پس از طرح پرسش های گوناگون ،کاربرد منطقی دانش های شناخته شده جدید را به وجود آورد .

نقش مهندسی در کابرد دانش تثبیت شده است و در حقیقت می توان گفت که پایان کار دانشمند شروع کار مهندس است که از هر نوع درک جدید در کار خود به عنوان ضمائم اطرافش استفاده می کند . اگر چه مهارت های فنی و تکنیکی برای یک مهندس در دنیای امروز کاملاً لازم است ولی انعطاف در طرز تفکر و مطابقت با محیط لازمه نیل به پیشرفت کار هر مهندس حرفه ای است . برای یک مهندس بالاتر از توانایی در حل مسائل تکنولوژی ایفای نقش داوری در ارزش های اجتماعی است .

تکنولوژی تاثیری بس مهم ولی ناشناخته در ارزش های اجتماعی دارد . برای برآورد احتیاجات عامه یک مهندس ابتدا باید درک کامل از رابطه انسانی با محیط داشته باشد و از استفاده تکنولوژی به عنوان راه حل سریع مسائل اجتماعی پرهیز کند.

یکی از مشکلات بسیار مهم که مهندسان در شرایط کنونی آن روبرو هستند مسئله بازآموزی فنی پیوسته می باشد . در حالی که در روزگاران گذشته به عنوان یک حرفه واقعی و پیشگام فنون به صورت پیوسته نمایان بوده است .

در شرایط کنونی اندوخته های زمان تحصیل به علت گسترش سریع در تخصص های تکنولوژی و پیدایش شیوه کاربردهای نو باعث عقب ماندگی مهندس از تازه های مهندسی روز می گردد . به نظر می رسد یکی از راه حل های شیوه بازآموزی در مدارس عالی با همکاری مهندسان ادارات و شرکت و کارخانجات گوناگون است که تبادل نظر بین مدرسه و حرفه آخرین پدیده علمی در رشته های مختلف فنی و تکنولوژی های پیشرفته را به مهندسان قدیمی اموزش دهد. محدوده مهندسی با گسترش تکنولوژی صنعت و در جامعه رو به افزایش بوده و نقد مهندس بسیار حساس می باشد . به ویژه با توجه به مساله اقتصادی در ساختمان که نیاز به شناخت بازار و مواد اولیه و فرآورده های تازه و تشکیلات کارگاه شرکتها که به سرعت و ابعاد جهانی به خود گرفته است .

دورنمای کار مهندس تحصیل کرده بستگی به تلاش و ابتکار فنی او دارد . هر مهندسی بایستی گذشت زمان اطلاعات فنی خود را چه از نظر ( مطالعه و بررسی ) چه فنی ( تجربی ) بالا برده و حد لزوم فاصله بین کار و مطالعه را کم نماید .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن